Mikołaj Iwański 0

CSW ZNAKI CZASU TORUŃ - OTWARTY PROTEST - BOJKOT ARTYSTÓW I KURATORÓW

207 signers. Add your name now!
Mikołaj Iwański 0 Comments
207 signers. Almost there! Add your voice!
83%
Maxine K. signed just now
Adam B. signed just now

Jesteśmy zaniepokojeni przebiegiem procedury konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, w którym wyłoniony został pan Paweł Łubowski. 

Wyrażamy solidarność ze związkiem zawodowym CSW Robotnicy Sztuki. Zgadzamy się z zarzutem sformułowanym przez Związek, iż konkurs ogłoszony na stanowisko dyrektora-menedżera, którego główną kompetencją miało być sprawne administrowanie CSW oraz pozyskiwanie funduszy zewnętrznych - w niejasnych okolicznościach zmienił się w konkurs na dyrektora merytorycznego, odpowiedzialnego za program wystawienniczy instytucji. 

Paweł Łubowski przyznaje bowiem, iż nie posiada kompetencji menedżerskich, natomiast tuż po wyborze zanim jeszcze objął posadę, rozpoczął planowanie przyszłych wystaw w CSW. 

Przeczy to dotychczasowej strukturze zarządzania CSW, w ramach której program wystawienniczy ustalał kurator programowy. Tym samym fikcją staje się konkurs ogłoszony na stanowisko kuratora programowego, który - czego obawiamy się nie bez uzasadnienia - będzie spełniał teraz rolę marginalną i realizował program odgórnie narzucony przez Pawła Łubowskiego. 

Jednocześnie napawa zdumieniem negatywny sposób w jaki nowo wybrany dyrektor wypowiada się o dotychczasowej kuratorce programowej, Joannie Zielińskiej. 

Kuratorce CSW Znaki Czasu, Joannie Zielińskiej, wraz z zespołem Centrum, w bardzo krótkim czasie udało się zbudować i wypracować, od podstaw, niekwestionowaną pozycję oraz wysoką rangę toruńskiej instytucji. To niebywały sukces. Negowanie tego jest w naszej opinii wysoce niepokojące i nie wróży dobrze na przyszłość. 

Uważamy, że objęcie posady dyrektora przez pana Pawła Łubowskiego będzie równoznaczne z zaprzepaszczeniem dotychczasowego dorobku Centrum. Będzie to ogromna strata nie tylko dla Torunia (ponieważ CSW zdołało już zyskać ponadlokalne znaczenie). 

Niepokoi nas także stosunek pana Pawła Łubowskiego do obecnego zespołu, który znamy z doniesień prasowych.

Zwracamy się do Ministra Kultury, pana Bogdana Zdrojewskiego, o ocenę dopełnienia procedur konkursowych i – w przypadku ujawnienia jakichkolwiek uchybień – ponowne ogłoszenie konkursu, w trybie jawnym i otwartym. 

Oświadczamy, że w zaistniałych okolicznościach nie będziemy – jako artyści czy kuratorzy – uczestniczyć w organizowanych przez CSW Znaki Czasu w Toruniu przedsięwzięciach. Nie chcemy bowiem wspierać i autoryzować tej sytuacji własnymi nazwiskami. 

Zwracamy się do Koleżanek i Kolegów ze środowiska – artystów, kuratorów i krytyków, a także studentów uczelni artystycznych, studiów kuratorskich oraz wszystkich tych, którzy interesują się sztuką i którym nie są obojętne dalsze losy CSW Znaki Czasu w Toruniu o przyłączenie się do naszego protestu o charakterze bojkotu.

Dominika Biernat, aktorka, Bydgoszcz/Warszawa 
Adam Budak, kurator, Kunsthaus, Graz
Łukasz Chotkowski, dramaturg, rezyser, Bydgoszcz/Warszawa
Wojtek Duda, artysta, Poznań/Wrocław 
Dorota Grobelna, kuratorka, Poznań
Mikołaj Iwański, wykładowca, IW PK, Koszalin
Rafał Jakubowicz, artysta, Poznań 
Kamil Kuskowski, artysta, Łódź 
Jarosław Lubiak, kurator, Muzeum Sztuki, Łódź
Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa 
Jacek Niegoda, artysta, Gdańsk 
Grzegorz Klaman, artysta, Gdańsk 
Zofia Kulik, artystka, Warszawa 
Dawid Radziszewski, wlasciciel Galerii Pies, Poznan 
Joanna Rajkowska, artystka, Warszawa 
Łukasz Ronduda, kurator, historyk sztuki, Warszawa 
Robert Rumas, artysta, Gdańsk
Bogna Świątkowska, Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa
Monika Szewczyk, Galeria Arsenał, Białystok 
Aneta Szyłak, dyrektor Instytutu Sztuki Wyspa, Gdańsk 
Ewa Małgorzata Tatar, kuratorka, Warszawa 
Michał Woliński, krytyk sztuki, redaktor naczelny "Piktogramu", Warszawa 
Julita Wójcik, artystka, Gdańsk
Ryszard Ziarkiewicz, krytyk sztuki, redaktor naczelny "Magazynu Sztuki", Koszalin
Artur Żmijewski artysta, redaktor artystyczny "Krytyki Politycznej", Warszawa  

Links

Share for Success

Comment

207

Signatures