Anila Erindi 0

David Tukiçi, artisti qe RTSH pushon nga puna

207 people have signed this petition. Add your name now!
Anila Erindi 0 Comments
207 people have signed. Add your voice!
21%
Maxine K. signed just now
Adam B. signed just now

Te dashtun miq

Do te doja te ndaj me ju indinjaten lidhur me vendimin e Drejtorise se pergjithshme te Radio Televizionit Shqiptar per pushimin nga puna , pa asnje motiv, te vellait tim David Tukiçi.
Dua tju shkruaj me rrealizem dhe sinqeritet per Davidin , jo si vellai im, por per Davidin si nje muzikant me shume vlera , si figure artistike e Kombit Shqiptar, duke ruajtur edukaten dhe modestine qe prinderit tane na kane mesuar.
Ne rastin me te mire , vendimi i drejtorise se RTSH , me duket i pashpjegueshem dhe ne rastin me te keq , do ta konsideroja amatoresk, dashakeq, pse jo ...edhe injorant....
Davidi punon ne RTSH qe nga viti 1983 , duke kontribuar me punen e tij krijuese ne te gjitha zhanret ....ka kompozuar opera , simfoni,dhe shume vepra vokale dhe instrumentale , te interpretuara ne Shqiperi dhe neper bote...12 vjeç, fitues si kengetar i çmimit te pare i festivalit te RTSH dhe me pas si kompozitor me kenget "Mire se vjen dit' e ré" , Sagapo te dua" etj...mbas disa vitesh ne Itali , ku me dekret te Presidentit te Italise i akordohet Qytetaria e Nderit( me motivacion,per kontributin qe Davidi ka dhene me krijimtarine e tij , per rrezatimin e kultures dhe muzikes neper bote..) ai rikthehet ne Shqiperi , ne RTSH, ku ai ka vazhduar te punoje i palodhur... po ,i palodhur , kte gja te gjithe e dine ...qe nga polici i radios deri tek muzikantet ...modest dhe i ndershem ...motoja e tij, pasioni per punen,krijimtarija muzikore, rrespekti per te tjeret......i dipllomuar ne Paris ne nje nga shkollat me te mira ne planet...ai nuk i njeh fjalet " i paarritshmi ", "gjigandi"...qe rendom i akordohet shume muzikanteve ne Shqiperi...
Davidi, qe njeh shkelqyshem zanatin e tij, me CV-ne qe ka , do te punesohej nga çdo institucion artistik kudo ne bote, 4 vjet para se ai te mbushe moshen e pensionit, pushohet nga puna nga Drejtoria e RTSH, intitucion ku ai eshte rritur, ka kontribuar dhe ....pushuar!!!
Davidi, me zotnillekun e tij nuk do te me lejonte te shkruaj keto rreshta ...por une mendoj qe rasti i Davidit duhet te sherbeje si shembull ne pejsazhin e kultures dhe muzikes shqiptare ku siç thojne ne Shkoder, mos te kete ma loje rrenash..,
Te dashtun miq....kerkoj nga ju jo vetem mbeshtetjen morale por edhe rreale , qe Davidi te mund te punoje ne zanatin e tij....do te shihni se ai , kudo qe punon , nderon vehten dhe te tjeret...
Juaji Genc Tukiçi

Share for Success

Comment

207

Signatures