Leila Sharifi 0

کمپین مطالبات دانشجویان دکترا عازم فرصت مطالعاتی خارج از کشور

122 people have signed this petition. Add your name now!
Leila Sharifi 0 Comments
122 people have signed. Add your voice!
61%
Maxine K. signed just now
Adam B. signed just now

جناب آقای دکتر حاجی ­زاده

معاون محترم اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج از کشور

با سلام و احترام،

همان­طور که جناب­عالی نیز آگاهید، بیشتر دانشجویان متقاضی فرصت مطالعاتی خارج از کشور در طی فرایند دریافت ارز با مشکلات بسیاری روبه­ رو هستند؛ از سوی دیگر، دشواری­ های موجود در زندگی دانشجویی در کنار فرایند پیچیده اداری استفاده از شرایط فرصت مطالعاتی را با دشواری دوچندان روبه­ رو ساخته است و گاهی سبب تاخیر در خروج از کشور و کم اثر شدن این­گونه فرصت­ ها می ­شود. با نظر بر اینکه این گونه فرصت­ های علمی نقش به سزایی در ارتقاء علمی، فرهنگی و کارآیی نسل جوان امروز و بدنه­ ی علمی – اجرایی آینده دارد، خواهشمندیم برای به انجام رسیدن بهینه این فرآیند، در رفع مشکلات پیش روی دانشجویان متقاضی فرصت مطالعاتی مساعدت و همکاری مقتضی را مبذول فرمایید. پیشاپیش از حسن نظر و همکاری جناب­عالی صمیمانه سپاسگزاریم.

پاره­ ای از اهم مسائل پیش رو برای آگاهی شما در زیر فهرست شده است:

1. کارمزد بالای بانک در هنگام پرداخت ارز باعث میشود در نهایت ۳۵ درصد ارزی که دانشجو موظف به پرداخت آن است با قیمت ارز بازار آزاد برابری کند.

2. پرداخت اسکناس ­های ۵۰۰ یورویی از سوی بانک و الزام دانشجو به خرد کردن اسکناس در بازار آزاد یا امضا کردن برگه انصراف از مبالغ کم، اغلب موارد دانشجو را مجبور به معامله غیرقانونی در خیابان فردوسی و صرف هزینه گزاف برای دریافت ارز می­کند. همچنین بارها مشاهده شده است که دانشجو دارای ارز خرد و سکه بوده است اما بانک از گرفتن ارز امتناع کرده و دانشجو را مجبور به امضای انصراف از مبالغ کم نموده است.

3. عوارض خروج از کشور چندان هدف­مند به نظر نمی­ رسد: بهتر است میان جوان دانشجویی که برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری تعهد عدم اشتغال به کار داده است و برای کسب علم و آبادانی کشور به خارج از کشور سفر می­ کند، با افرادی که برای گردش یا تجارت از کشور خارج می­ شوند تفاوتی وجود داشته باشد.

4. کمک هزینه بلیط و بیمه با توجه به شرایط روز چندان کارآمد نیست: در حال حاضر کل هزینه بلیط و بیمه ­ای که از طرف سازمان به حساب دانشجویان واریز می­شود حتی بلیط رفت و برگشت با ارزان­ ترین پروازها را هم پوشش نمی­ دهد و دانشجویان (عموما بی درآمد) مابه ­تفاوت قیمت بلیط و کل هزینه بیمه را به طور شخصی پرداخت می­ کنند.

- در صورتی که هزینه بلیط نیز مانند مقدار حمایت مالی به ارز رایج کشور مقصد محاسبه شود، با توجه به بازار ناآرام ارز در ایران، دانشجویان دغدغه فراهم کردن هزینه بلیط را نخواهند داشت.

- اگر دانشجو را وزارت علوم بیمه کند، دانشجو مجبور به پرداخت مبالغ بالا به شرکت­ های بیمه در ایران یا کشورهای خارجی نخواهد بود.

۵. ارائه ارز به متاهلین و افراد همراه خانواده با قیمت ارز ویژه دانشجویی: بر اساس بخش­نامه جدید بانک مرکزی مبنی بر تخصیص ارز بر اساس­ نیازهای تعریف شده، به اعضای خانواده دانشجو که وی را در سفر همراهی میکنند به ازای هر ماه اقامت ۵۰۰ یورو اختصاص می­ یابد. چنانچه این موضوع برای دانشجویان فرصت مطالعاتی نیز که به همراه همسر یا فرزندشان به فرصت می­ روند لحاظ شود کمک بزرگی به رفع مشکلات آنها و افزایش راندمان این­گونه سفرها خواهد شد.

در پایان، موجب امتنان خواهد بود اگر با توجه به اهمیت موضوع، دستورات مقتضی برای رفع این مشکلات ایفاد گردد تا بهره ­وری از این تلاش جمعی برای اعتلای میهن عزیزمان به بیشترین حد ممکن برسد.

Share for Success

Comment

122

Signatures