Skip to main content

vi vann. regeringen har backat och ändrat sig angående utbetalningarna efter att så många av oss sa ifrån. tack till alla som hjälpte till att hålla trycket uppe för det här betyder verkligen allt.

July 3, 2015

VI KRÄVER ATT SVENSKA REGERINGEN FRAMFÖR TILL  PALESTINSKA MYNDIGHETEN ATT LÖNER TILL TERRORISTER MÅSTE UPPHÖRA

VI KRÄVER ATT SVENSKA REGERINGEN FRAMFÖR TILL PALESTINSKA MYNDIGHETEN ATT LÖNER TILL TERRORISTER MÅSTE UPPHÖRA

🏆 Won — 200 supporters Verified

Final supporters

A
Agneta H.
S
Sven L.
U
Ulla M.
A
Annelie O.
P
Pia I.
A
Annette W.
L
Lari K.
S
Someone
B
Bertil A.
N
Niclas B.
+190 more
TP
Started by Tobias Petersson 11 years, 3 months ago

GÖR DIN RÖST HÖRD:

Sveriges regering väljer att fortsätta vara tyst om utbetalningar till terrorister. Det gör inte vi.

Den 18 maj släppte undersökningsinstitutet Palestinian Media Watch(PMW) rapporten "Is the PA lying to Western donors? The PA claims to have stopped paying salaries to prisoners; PMW's evidence shows otherwise". Rapporten visar att Sverige och andra givarländer kan ha blivit lurade av den Palestinska myndigheten att tro att biståndspengar som är direktstöd till Palestinska myndigheten (som främst går via EU:s Pegase-mekanism) inte längre går till att belöna terrorister.

Sedan rapporten släpptes har PMW blivit inbjuden till Storbritanniens, Tysklands och Nederländernas parlament där politiker nu fördömt Palestinska myndighetens handlande mot bakgrund av PMW:s rapport.

Den 19 maj meddelar statssekreterare Ulrika Modéer att Sverige avser ge 40 miljoner kronor i stöd till den Palestinska myndigheten till "löner och pensioner". Utbetalningar ska enligt Modéer ske i början av juni.

Utrikesminister Margot Wallström har vid upprepade tillfälle sagt att erkännandet av Palestina ger Sverige möjlighet att ställa mer krav på Palestina.

Vi kräver att Sveriges regering ställer som krav på Palestinska myndigheten och president Mahmoud Abbas att utbetalningar till dömda terrorister upphör med omedelbar verkan.

Vi kräver att de 40 miljoner kronor som ska utbetalas i juni via EU:s Pegase-mekanism fryses inne och om de hinner bli utbetalda att Sverige verkar för att pengarna dras tillbaka tills man utrett hur det står till med utbetalningar till terrorister.




Rapporten finns länk till nedan:

http://tinyurl.com/pylo6zv


____________________________________________________


Förutom att signera denna petition så kan du skriva till beslutsfattare:

Ta chansen och gör din röst hörd och skriv till regeringskansliet redan idag. Kopiera texten ovan bara och skicka till epost nedan:

[email protected]

[email protected]

[email protected]

Updates

Reached 100 supporters

June 1, 2015

45 Comments

N
Nina Björk
11 years ago Featured

Jag vill med min underskrift visa att det inte är på något sätt acceptabelt att stödja terrorism och jag vädjar till regeringen att ställa krav på att löner till terrorister måste upphöra. Dra tillbaka bidraget. Sätt sanning och rättvisa framför politik.

E
Erna Berger-Sundin
11 years ago Featured

Om PA vill vara en självständig stat - då ska de väl också klara sig på egen hand - det får andra stater göra. Och att belöna folk för att det mördar en granne, där går väl ändå gränsen. Nej, i stället utnyttjar man denne grannes godhet när behov finns av t.ex. medicinsk vård. Samtidigt som man skjuter på dem. Sverige borde i så fall betala Israel för den vården, och allt annat som de understödjer Gaza med - och som ofta hamnar i Hamas/PA:s egna fickor!

A
Anonymous
11 years ago Featured

Sverige brukar vanligtvis vara mkt noggranna med vad bidrag, t ex SIDA-medel, går till. Redovisning krävs. Så är inte fallet när det gäller bistånd till Palestinska myndigheter. Varför?! Kräv det innan utbetlning sker av nya medel!

T
Tord Ivarsson
11 years ago Featured

PWM-rapporten visar att mina skattepengar används bl.a. som belöningar till terrorister som angripit oskyldiga israeler. Avbryt denna EU-utbetalning i Juni!

M
Mats Sundelin
11 years ago Featured

If PA is paying terrorists, i doubt it is in foreign currency but refilling their funds with donors money is the same thing. As long as this continues the donations should be stopped.

S
Susanne Övringe
11 years ago Featured

Jag kräver att Sveriges regering ställer som krav på Palestinska myndigheten och president Mahmoud Abbas att utbetalningar till dömda terrorister upphör med omedelbar verkan. Vi kräver att de 40 miljoner kronor som ska utbetalas i juni via EU:s Pegase-mekanism fryses inne och om de hinner bli utbetalda att Sverige verkar för att pengarna dras tillbaka tills man utrett hur det står till med utbetalningar till terrorister.

S
Sven Lundh
10 years ago

Våra skattepengar

J
Jonas Sterup
11 years ago

Om man stödjer en myndighet som avlönar terrorister, så stödjer man terrorism. Detta är totalt oacceptabelt, men är fullt möjligt i Mellanmjölkens Abzurdistan där PK-minoriteten styr agendan.