Durul Gur 0

3. Köprü Çözüm Değil, bir intihardir!

33 people have signed this petition. Add your name now!
Durul Gur 0 Comments
33 people have signed. Add your voice!
33%
Maxine K. signed just now
Adam B. signed just now

Mimarların, mühendislerin, şehir planlamacılarının ve en önemlisi İstanbulluların karşı çıktığı, şehir trafiğini daha da kötü hale getireceği kesin olarak hesaplanan, İstanbul'un son ormanlarını, su havzalarını, hayvanların barındığı son doğal ortamı yok edecek olan 3. köprüyüistemiyoruz.

Kisaca, uzmanlarin dile getirdigi sorunlar sunlardir:

"Kentin can damarlarını tüketecek;Yeni plandaki güzergahın yaklaşık yüzde 75'ini kentin kuzeyindeki orman alanları ve su havzaları oluşturuyor.

Yeni yol, yeni yerleşim, yeni kirlenme demek;Orman alanlarına kaçak kentler kurulmaya başlanacak. Yoldaki taşıt trafiğinden kaynaklanan zehirli gazlar, maddeler orman alanlarını, su havzalarını kirletecek.

Trafik yükü artacak:Hükümetin aksine, bütün bilimsel çalışmalar köprülerin trafik yükünü daha da artırdığını gösteriyor. Çözüm raylı toplu ulaşımda.

Su daha pahalı, hava daha kirli olacak

Yeni köprü doğal eşiğini aşmış kentte nüfusu daha da artıracak. Bu daha fazla işsizlik, daha fazla evsiz insan demek.

Otomotiv, inşaat, lojistik sektörlerine kaynak:6 milyar dolarlık bu projenin temel amacı otomotiv, lojistik ve inşaat sektörlerine daha fazla kaynak aktarmak.

Sadece İstanbul'u değil, İzmit köprüsü, Çanakkale geçişiyle Trakya, Güney Marmara da tehdit altında.

Hukuk devletinde böyle karar alınamaz. "

(Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'ndenMücella Yapıcı)


Dolayisiyla, Üçüncü köprüçalışmalarının bu nedenlerle, durdurulmasını,bunun yerine iyi planlanmiştoplu taşıma ağlarınınkurulmasınıistiyoruz.

En azindan bunun ve gelecekte yapilacak projelerin yeteri kadar uzmanlara danışılmasını, yeteri kadar tartisilmasinive halkin onayinin alinmasinitalep ediyoruz.

Saygilar,


Not: Imzaladiginizda karsiniza bir yardim mesaji cikiyor. Bu sizden gonullu olarak, ipetitions'in kendisi icin bagis rica ettigi bir mesajdir. Yapmak zorunda degilsiniz. Bu imza kampayasiyla ilsikili degildir.

Soyle diyor ozetle:

"Bu imza kampanyasi sitesi, yani ipetitions demokrasinin gelismesine katkida bulunuyor. Ama bu sitenin ayakta kalmasi sizin yaptiginiz bagislara bagli. Az da olsa bize yapacaginiz her yardimin buyuk bir yarari olacaktir.Bu yapacaginiz yardim, imza kampanyasi yapan kurulusa gitmeyecektir...."

Links

Share for Success

Comment

33

Signatures