hossein hamidiA

بیمه خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی

4035 people have signed this petition. Add your name now!
hossein hamidiA
4035 people have signed. Add your voice!
41%
Maxine K. signed just now
Adam B. signed just now

جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام

با تبریک برای آغاز دوره دوم ریاست جمهوری جنابعالی و آرزوی موفقیت برای خدمت رسانی بهتر و بیشتر برای تعالی و پیشرفت ایران اسلامی در تمامی عرصه ها در سایه منویات و مدیریت مدبرانه و دلسوزانه جنابعالی در نظر داریم تا مشکلات و کمبودها را خدمت آن مقام عالی مطرح کنیم و امید آن داریم با کمک جنابعالی مشکلات کاهش یافته و از هزینه های گزاف خانواده های نیازمند به خدمات توانبخشی کاسته شود.

همانطور که مستحضر هستید، توانبخشی در کشورمان قدمتی بیش از 50 سال دارد، طی این سال ها و با وجود فراز و نشیب هایی که وجود داشته، همکاران توانبخشی در عرصه درمان و بهبود بیماران و توان یابان زحمات فراوانی کشیدهاند. توانبخشی ضلع سوم پیشگیری است اما در سیاستهای کلان سلامت و پیشگیری کشور، این ضلع مهم نادیده انگاشته شده است. رشته های توانبخشی در حال حاضر در کشور ما عبارتند از اورتز پروتز(اعضای مصنوعی)، بینایی سنجی، شنوایی شناسی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی (آسیب شناسی گفتار وزبان) که امروزه بالغ بر 22 هزار دانش آموخته دارای شماره نظام پزشکی دارد.

جناب آقای رییس جمهور! به دلیل عدم حمایت بیمه ها از خدمات گفتاردرمانی و کاردرمانی و به دلیل پرداخت هزینه های گزاف و طولانی مدت توانبخشی به یک درمان لوکس و گران تبدیل شده است. این در حالی است که روند درمان در توانبخشی، غیردارویی، زمان بر و تدریجی است و خانواده ها توان پرداخت این هزینه های گزاف را برای مدت طولانی ندارند.

عدم پوشش خدمات توانبخشی توسط بیمه ها، هزینه های گزاف و طولانی مدت را برای توان یابان و خانواده هایشان بوجود آورده و موجب شده تا بسیاری از افراد نیازمند به درمان توانبخشی از ادامه درمان و بهبودی کامل منصرف و با محدودیت و معلولیت دست و پنجه نرم کنند! در این باب مشکلات بسیار فراوان و متاسفانه طاقت فرساست و خود بحث مفصل و طولانی را میطلبد. مانند همیشه یار و یاور مردم کشور باشید و از هزینه های سرسام آور زندگیشان بکاهید.

عدم پوشش بیمهای خدمات گفتاردرمانی و کاردرمانی توسط سازمانهای بیمه، هر ساله امکان رشد و بهبودی را از بسیاری از کودکان و بزرگسالان نیازمند به این خدمات میگیرد و امکان زندگی بهتر و توانمند بودن را از آنها سلب میکند. خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی "هیچ بیمه ای" ندارند. این حق هر ایرانی است که در صورت لزوم از این خدمات استفاده کند. سلامت و زندگی سالم و جلوگیری از معلولیت حق تمام فرزندان و زنان و مردان این کشور است.جامعه توانخواهان وگفتاردرمانی و کاردرمانی خواهان تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات توانبخشی هستند.

با گذشت حدود نیم قرن از تاسیس رشته های توانبخشی و ارائه خدمات به جامعه، بسیاری از متخصصان توانبخشی برای انجام فعالیت از بدیهیترین اصول کار حرفهای محروم هستند. زیرساختهای نظام سلامت نیز برای ارائه خدمات گسترده توانبخشی آماده نیست و در طرح تحول نظام سلامت جایگاه روشن و مشخصی برای توانبخشی تعریف نشده است.

جناب آقای دکتر روحانی؛ به دلیل مغفول ماندن جایگاه توانبخشی در حوزه سلامت، مشکلات علمی، آموزشی، صنفی و حقوقی همچنان پابرجاست و حتی دوچندان شده است. سوال اینجاست که جایگاه توانبخشی در نظام سلامت کشور چیست؟ متولی حوزه توانبخشی چه نهاد و سازمانی است؟! چرا بیمه توانبخشی هنوز قانون ندارد و بخشنامهای اداره میشود! به نظر میرسد باید معاونت توانبخشی در وزارت بهداشت شکل بگیرد و متولی امور توانبخشی شود، جایگاه توانبخشی در نظام سلامت باید احصا و احیا شود، توانبخشی جای هیچ گروه دیگری را تنگ نخواهد کرد بلکه باعث بهبود عملکرد و بهتر شدن شرایط نیز خواهد شد.

علت به نتیجه نرسیدن اقدامات در حوزه بیمه، این موضوع است که قانون مدونی وجود ندارد و به دلیل نبود متولی خاص برای توانبخشی، احساس نیاز برای تدوین قانون بیمه توانبخشی شکل نگرفته و تلاش های همکاران نیز به نتیجه نمیرسد!

رییس جمهور محبوب! متاسفانه توانبخشی فرزند ناتنی نظام سلامت است و جایگاه آن نامشخص و نامعلوم است و سیاستگذاران عرصه بهداشت و سلامت جامعه گویی ارزشی برایش قائل نیستند. ما متخصصین توانبخشی از این همه بی توجهی و نادیده گرفتن ها دل آزرده و مغموم هستیم. اما در ارائه خدمات تخصصی هیچگاه کم نگذاشتهایم . اکثر رشته های توانبخشی حتی ردیف استخدامی در بیمارستان ها ندارند. این شرایط باعث شده تا دانش آموختگان توانبخشی به ناچار تغییر شغل داده و از حوزه توانبخشی و سلامت خارج شوند!

جناب آقای دکتر روحانی، لطفا دستور فرمایید تا نسبت به تعیین و تکلیف جایگاه توانبخشی در کشور اقدام شود، ما هنوز نمیدانیم جایگاه توانبخشی در نظام سلامت کشور چیست؟ متولی حوزه توانبخشی چه نهاد و سازمانی است؟! چرا بیمه توانبخشی هنوز قانون ندارد؟ هدف از تربیت این تعداد متخصص و دانشآموخته توانبخشی با شرایط موجود چیست؟ لطفا مساعدت فرمایید تا خدمات توانبخشی به جایگاه واقعی اش در نظام سلامت برسد و برای تسکین آلام خانواده ها و افراد نیازمند خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی، موضوع بیمه حل و فصل شود.

انجمن های علمی کاردرمانی و گفتاردرمانی

کاردرمان گران و گفتاردرمان گران سراسر ایران

خانواده های نیازمند خدمات توانبخشی

توان یابان و بیماران نیازمند خدمات توانبخشی

Share for Success
4036

Signatures