Oğuz Oğuz 0

Porçay’ın özgürlüğü için imzala.

Oğuz Oğuz 0 Comments
406 people have signed. Add your voice!
2%
Maxine K. signed just now
Adam B. signed just now

Olayla bağlı bilgi:

'Ezhel parodisi ile uyuşturucuya karşı video yaptığını' açıklayan Porçay, 'uyuşturucuya özendirme' suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı.


İstinaf mahkemesi, rap sanatçısı Ezhel’in parodisini yapan youtuber Porçay’a ‘uyuşturucuya özendirmek’ten verilen 4 yıl 2 ay hapis cezasını hukuka uygun buldu. Kararı sosyal medya hesabından duyuran Porçay, 21 Haziran Çağlayan Adliyesi’ne gidip teslim olacağını bildirdi.


Porçay’ın avukatı Ali Gül, denetimli serbestlikle birkaç gün içinde dışarı çıkacağını umduklarını söyledi. ‘Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını özendirmek’ suçlamasıyla yargılanan Porçay, 18 Şubat 2021’de dört yıl iki ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Avukat Gül, kararı istinafa taşıyacaklarını bildirmişti.


Porçay, bugün Twitter üzerinden istinaf mahkemesinden cevap geldiğini ve cezanın hukuka uygun bulunduğunu söyledi.


Dosya için duruşma açılmadığını aktaran youtuber, Twitter üzerinden şunları dedi: “Keşke öncesinde en azından kendimi ifade etmem için duruşma açsalardı. Ama maalesef durum bu. Yarın erkenden Çağlayan Adliyesi’ne gidip teslim olacağım. Süreçteki tüm destekleriniz için hepinize çok teşekkür ederim.”


Savcı, "O zaman ben de birini vurayım öldüreyim parodi diyeyim" demiş. Diken'de yer alan habere göre cezayı ‘skandal’ olarak niteleyen Porçay’ın avukatı Ali Gül’se Twitter hesabından süreci şöyle anlattı: “Akıl sahibi her insan, şarkının sözlerinden ve klibinden bu şarkının ot içmeyi havalı bir şey gibi sunanlarla dalga geçtiğini anlar. Mahkeme bu şarkıya ‘uyuşturucuya özendirmek’ suçundan ceza verdi.


Yaşlı bir hakim ve genç bir savcıya, parodi kavramını, şarkının hiciv denen söz sanatını kullandığını, adında parodi yazdığını, açıklamasında uyuşturucu kullananları yerdiğinin anlatıldığını anlatamadık. Savcı ‘O zaman ben de birini vurayım öldüreyim parodi diyeyim’ dedi.


Hakim, ‘Biz cezayı verelim, istinaf bozar zaten’ demiş. Mahkeme hakimi ‘Biz cezayı verelim, istinaf bozar zaten’ gibi akıl ve mantığa sığmayan laflar etti cezayı verdikten sonra. Şarkının sözlerinde ot içiyorum dendiği için, gençleri uyuşturucudan uzak tutmayı amaçlayan bir hiciv videosu, dört yıl iki ay hapis cezasına layık görüldü.


İstinaf kararı bozmadı, onadı. Üstelik Porçay ilk birkaç duruşmaya avukatsız girmişti, buna dayanarak istinaf mahkemesinden istinaf yargılamasında duruşma açmasını talep ettik. İstinaf duruşma bile açmadı, dosya üzerinden kararı onadı ve geçti. İşte Türkiye’de mahkemelerin hali.


İmzanın Amacı:

Daha fazla imza toplayıp adaletsiz yere bir kişinin tutuklanmasını önlemektir.

Share for Success

Comment

406

Signatures