hosein kk

PHD-GRADUATED

1320 people have signed this petition. Add your name now!
hosein kk
1320 people have signed. Add your voice!
66%
Maxine K. signed just now
Adam B. signed just now

بسمه تعالی

حضرت محمد(ص): "مَن طَلَبَ العِلمَ فهُوَ کالصّائمِ نَهارَهُ ، القائمِ لَیلَةُ"

"هر که دانش بجوید ، مانند کسى است که روز خود را به روزه گذراند و شبش را به عبادت"

با سلام و احترام؛.....

همانطور که مستحضر هستید، دانشجویان تحصیلات تکمیلی بویژه دانشجویان دکتری سربازان خط مقدم تولید علم و بومی­ سازی فناوری در هر کشور به حساب می­ آیند و حمایت­ از این قشر، موجب توسعه و پیشرفت کشور خواهد شد.

افزایش جذب دانشجویان به صورت بی هدف و غیر متناسب با نیاز جامعه در دانشگاه­ها تا چند سال پیش مختص مقاطع کارشناسی و ارشد بود. متاسفانه طی سال­های اخیر این افزایش بی ­رویه به مقطع دکتری نیز سرایت کرده است. تا چند سال پیش دانشجویان دکتری پژوهانه­ ی بلاعوض؛ که حق مسلم دانشجویان دکتری­ست؛ دریافت می کردند اما افزایش ظرفیت پذیرش در این مقطع، منجر به عدم توانایی حمایت مالی از دانشجویان دکتری شد و از سال 92 به بعد دانشجویان دکتری از کمترین حقوق خود محروم ماندند.

مشکل اصلی این است که افزایش بی رویه ­ی جذب دانشجوی دکتری منجر به اشباع بازار کار مرتبط با رشته تحصیلی گردید در حالی که هر دانشجوی دکتری پس از 10 سال تحصیل؛ یک متخصص با توانمندی­ های بسیار است که ضروری­ ست مسئولین برای به­ کارگیری این متخصصان در جهت پیشرفت کشور برنامه­ ای داشته باشند یا دست کم بدون دردسرهای بیشمار سرمایه­ ای جهت استفاده از علم وی در اختیارش قرار داده شود.

قشری که در ارائه آمار رشد پیشرفتهای علمی و فرهنگی در صدر لیست و در میزان ذینفع بودن در انتهای لیست قرار دارد، قشر دانشجویان و فارغ التحصیلان بلاتکلیف دکتری وزارت علوم، "سربازان خط مقدم تولید علم و بومیسازی فناوری" و سرمایه های ارزشمند از کمترین حق قانونی خود نیز بی بهره اند.

ما امضاء کنندگان این نامه درخواست میکنیم با همه ی آن توان، تعهد و حساسیتی که از کلیه تصمیم گیران نظام آموزش عالی کشور سراغ داریم، در جهت رفع آینده کاری مبهم و یأس آوری که در انتظار دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع دکتری تخصصی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده، اقدامات زیر را مبذول فرمایند:

  • برنامه ریزی دولت برای بکارگیری فارغ التحصیلان دکتری و تضمین آینده­­ ی شغلی.
  • بازگشت حقوق درخور و شایسته دانشجویان دکتری متناسب با تورم اقتصادی موجود بصورت ماهانه، و بازپرداخت وام ها منوط به پس از اشتغال شود.
  • لزوم کاهش ظرفیت جذب دانشجوی دکتری؛ که راهکاری­ بدیهی و ضروری برای نجات از بحران موجودمی ­باشد.
  • احتساب دوره ی دکتری بعنوان سابقه­ ی کار و فراهم نمودن بیمه تأمین اجتماعی
  • رسیدگی به مشکلات آموزشی و سنوات دانشجویان دکتری و یکپارچه سازی قوانین و آیین نامه­ ها در دانشگاه­ های سراسر کشور.

باشد که شاهد تحولی امیدبخش در جامعه­ ی علمی کشور باشیم.

با تشکر

کمپین دانشجویان و فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه های دولتی

آدرس کانال:

@WeAreHere_All_PhDstudent

Share for Success
1320

Signatures