International Press - News 0

Populli shqiptar mbron gazetaren e vet, Seferin Serani, qe mbahet ne izolim politik, ne France, vetem se mbrojti historine e Kombit & Kosoven ne Greqi

1415 people have signed this petition. Add your name now!
International Press - News 0 Comments
1415 people have signed. Add your voice!
29%
Maxine K. signed just now
Adam B. signed just now

Thirrje OKB, per mbrojtjen e jetes se gazetares Seferina Serani, qe po masakrohet, per 8 vjet rresht, per ceshtjen tone Kombetare, ne dy vendet "simotra" te Serbise, Greqi dhe France

Te dashur Miq!

Kerkohet vetem hetim politik i ceshtjes, pa asnje hezitim, (qe ky hetim), le te filloje mbi, moralin, emrin, aktivitetin dhe profesionalizmin e gazetares Seferina Serani, deri edhe ne nivel publik, po qe i mundeshem, nga ana e OKB..

Gazetarja shqiptare, Seferina Serani, (nuk ka asnje refuzim), per investigim publik, ndaj qoft' edhe edhe me te vogles akuze, para ligjit, ne emer te saj!

Ajo, nuk ben pjese ne asnje afere korruptive, ose ne aktivitete te "dyshimta" qe i sjellin dem, rendit publik, por, ndodh krejt e kunderta.

Gazetarja Seferina Serani, ka vene jeten e saj ne rrezik imediat, per te shpetuar 23 jete njerzish ne Greqi, te cilet ishin pasagjere ne nje autobuz, te marre "peng", nen kercenimin e armeve "Kallshnikov" nga dy "keqberes" shqiptare, qe kishin i marre "peng" krejt autobuzin, duke kerkuar nga policia greke, "shperblim" (miliona euro), per ti liruar.

Kjo ngjarje sa e dhimbshme aq edhe "e turpshme", ndodhi me 15 Dhjetor, 2004, ne zonen periferike te Athines, "Gerakas Attikis"! Nese kjo ngjarje kthehej ne "gjenocid" me mijera shqiptare i priste, "operacioni fshesa" ku dhjetra autobuze policore greke, do arrestonin te gjithe shqiptaret ne rruge, duke i ktyer mbrapsht ne Shqiperi, si shenje hakmarrjeje dhe propaganda anti-shqiptare mediatike greke, do e bente jeten e atyre qe mbeteshin ne greqi, edhe me te veshtire, duke i stigmatizuar!

Ajo, i beri propozim, pronarit te kanalit ku punonte ne televizionin, "10 Channel" te ndermjetesohej dhe hynte "garant" tek Ministri grek i Brendeshem, i asaj kohe z. George Boulgarakis, per te lejuar, hyrjen e saj, ne autobuz, (pra, duke u nderruar me nje nga pasagjeret), per te mbajtur nen negocim dhe gjakftohtesi, dy te rinjte shqiptare, qe kercenonin jeten e 23 pasagjereve fatkeq, qe u gjenden, ne ate autobuz. Kerkesa e saj, u aprovua nga ana e Ministrit Boulgarakis, qe gazetarja Seferina Serani (te ishte personi i vetem shqiptar), qe do te kalonte ne zonen e ndaluar nga policia, e do te hynte ne ate autobuz, per te negociuar, me keqberesit, per te shpetuar jeten e 23 pasagjereve te kercenuar nen arme!

Ndihmesa e saj, absolute e vleftshme, qe mbajti plot, 15 ore rresht dha rezultatet e duhura dhe ne oren 03 pasmesnate, dy keqberesit shqiptare, u dorezuan vullnetarisht dhe (e keqja e nje "gjakderdhjes" jo vetem ishte ishte evituar, per te miren e pasagjereve-"pengje" si edhe, per vete, dy te rinjte shqiptare, qe zgjodhen rrugen e gabuar, per tu "pasuruar!"

Kerkojme qe OKB, te mos "hezitoje" te hetoje ceshtjen ne detaje, ne Shtetin Grek, pasi aty "fle lepuri" i "shpifjeve te rrezikshme", kunder gazetares, nga elemente rrugace , pjese e "llumit" monstruoz, shqiptar, qe ju sherbenin interesave te personave te vecante, qe kerkonin "eleminimin" profesional dhe jo vetem, ne bashkepunim, te ngushte, me njerez "medioker greke" per qellime te percaktuara, edhe nga strukturat kriminale, te "Agimit te Arte", kunder jetes se gazetares, me nje attentat, ne 04-12-2009.

Gazetarja disponin te gjitha provat kunder, (per te deshmuar), se, te gjitha shpifjet e bera kunder saj, nga keto elemente rrugace, jane intriga e shpifje, pa asnje baze reale!

Pas ketij attentati, ne Greqi, ajo erdhi ne Francen "e famshme" te hartimit, te te "Drejtave te Njeriut". Me keq, se ne Greqi, asaj, fati i ruajti te tjere persona, me shtetesi frenge, "bartes" te nje mungese pergjegjesie, te thelle profesionale, te cilet, posedonin poste te pamerituara, "per moshen dhe permbajtjen e tyre, te papjekur" nga ana e shoqates me te madhe gazetareske, ne France. Keta te rinj rreth 24 vjecare, qe vinin ne loje, njerzit e huaj emigrante, duke i paragjykuar, nga veshja, qendrimi, mendimet, (krejt te ceket, mashtrues dhe genjeshtare),

Kjo shoqate, nuk punoi, por u "tall" per 19 dite te tera, me dosjen e gazetares, Seferina Serani, duke paragjykuar mbi veshjen e saj, "gjoja" elitare, (sipas tyre "te kamur") duke i vene edhe nje epitet, ..."turistja"?!

Ata, braktisen dosjen e saj, duke e lene, jasht cdo mbrojtjeje duke i rekomanduar te vazhdonte proceduren e Azilit e vetme me avokat te paguar nga ana e saj, (kjo gje ne Statutin e tyre eshte ne kundravajtje te plote) dhe pasi ajo, kishte shpenzuar shume para qe kishte me vehte, per hotel dhe ushqim dhe ishte detyra e tyre, te avanconin proceduren e azilit, por, jo vetem, nuk bene absolutisht asgje vecse, "u tallen me te ?!"

Premtuan se do i kthenin parate qe shpenzoi dhe perseri u "tallen" duke refuzuar t'ja kthenin, (rreth 1500 euro).

Kur gazetarja kerkoi te flase me eproret e tyre, per te gjetur zgjidhje dhe mbeshtetjen e nevojeshme, ata, (qe si ekip ishin tallur me veshjen e saj), gjoja "shik" duke e quajtur mes tyre me ironi, "erdhi turistja", (te trembur), qe eproret do te mesonin te verteten dhe jo c'ka ata ju kishin servirur shefave te tyre per dosjen e gazetares Seferina Serani, (per te asgjesuar kredibilitetin e saj), edhe ata, shpifen, pikerisht (shpifjet qe kishin bere shqiptaret rrugace ne Greqi, per te cilat shpifje, ishin sqaruar qe ne fillim prej gazetares, (se ishin dashakeqe per eleminim profesional) dhe se ata, e dinin dhe ja kishin pohuar kete gje, edhe nga raste te tjera, mes shqiptaresh, duke ja akuzuar me ironi, se, "Gazetaret shqiptare, ishin varrmihesit me te medhenj ne bote", kunder kolegeve shqiptare".

Pra, ne kete rast, per te shpetuar "koken" e vet, nga gafat e tyre si dhe "mos serjozitetin" ne pune, keta "franceze" fallco, jo vetem qe shpifen "shpifjet greke", duke vertetuar se ua kalonin "rrugaceve dhe gazetareve shqiptare varrmihes" ndaj njeri tjetrit, por, edhe kerkuan bllokimin e Dosjes se gazetares Seferina Serani nga Prefektura e Parisit, Prefekture e cila, (nga ana e saj), edhe ajo, ndoqi rrugen e persekucionit te ashper, deri ne dhimbje, deri ne tortura fizike dhe psikologjike..

Pas Prefektures, te gjitha gjyqet, ne Tribunalet, franceze, u zhvilluan pa asnje avokat (si dikur) ne kohen e Diktatures komuniste, ku Franca e sotme, perben vendin e fundit komunist ne Europe.

Gjate te gjitha ketyre viteve ne France, gazetarja Seferina Serani, nuk ka qene kurre "perfituese" e asnje asistence sociale, as financiare, as strehimi, por, ka qene gjithmone ne rreziqe te hapura, kunder jetes dhe shendetit se saj, "thjesht, nje njeri dinjitoz, i ndershem dhe human, persekutohet eger ne dy shtete te Europes, ...Greqi dhe France...."per shpifje...?!"

Turpi nuk i mbetet me atyre qe shpifin, por Shteteve ne fjale qe mbyllin sy e vesht per te degjar dy palet, akuzuesit dhe viktimen! Sipas te vertetes se kesaj historie, eshte degjuar, krimineli dhe eshte denuar viktima! Filozofi freng Montesque ka thene: "Nje padrejtesi e bere kunder njerit, eshte nje kercenim i bere kunder te gjithe te tjereve". por, ndersa ne mesojme nga keto filozofi frenge, ne france, injorojne pikerisht urtesine e vendit te tyre, kur gazetari i madh Edwy Plenel deklaron dicka tronditese per Francen dhe sistemin e saj te Drejtesise: "Drejtesia franceze? Makine spastrimi e te fuqishmeve! E semure si vete demokracia jone!" Pra ne kete ceshtje nuk ka as 1% genjeshter! Ti nuk mund te jesh kaq injorant te gjendesh ne nje shtet dhe te genjesh kunder atij shteti, sepse pergjegjesia e moshes eshte e perballueshme me ligjin dhe denimin! Por, ketu kemi denim-izolimi, ne kushte ekstreme te nje gazetareje te pafajshme dhe qe ne humbjen e shpreses, perdor gjuhe te ashper ndaj shteteve qe implikohen ne kete turp - europian.

Kjo eshte vertet nje padrejtesi kolosale e paprecedente dhe e denje per tu bere film per te mesuar njerzimi nga kjo histori qe fsheh brenda saj, detaje te frikshme te cilat gazetarja shqiptare Seferina Serani, eshte perballur ashper per te shpetuar jeten e dinjitetin e saj, tjeter kush, nuk do ja arrinte lehte dhe ketu shenohet "turpi" i shekullit te pare, ne mijevjecarin e trete, nje turp qe shemton Francen, si djep i qyteterimit Perendimor.

Por, (nese struktura te dyshimta, qe duan te vrasin gazetaren (ku brenda 4 muajsh, jane bere 3 here tentativa per ta vrare si dhe kercenime me vdekje) dhe kjo erdhi si pasoje, e faktit, kur, gazetarja Seferina Serani, "theu heshtjen" e saj "6 vjecare" ne France, ku per 6 vjet rresht, Franca kishte te gjithe kohen e duhur te verifikonte dhe ballafaqohej me gazetaren per cdo "paqartesi" qe mund te kishte hasur! Koha u duk se mbaroi, kur Seferina Serani, zbuloi ne Internet, edhe faqen e gazetes zyrtare te Gjyqit te Appelit te Frances, ku, ne ate gazete pasqyrohej dosja me historine dhe Vendimin e ketij Gjyqi, ndaj sejcilit person qe pati gjyqin ne te njenjten dite me te. Ne ate gazete mungonte vetem nje "dosje" qe nuk ishte publikuar, "dosja e saj". Pra, Shteti juridik francez mbante te "fshehur" nga populli francez, Dosjen e Seferina Seranit, Pse valle? ...per te mbrojtur turpin e tyre te bere me koshience te plote!

Keshtu, per te gjitha keto gjera aspak normale ne vendin e te "Drejtave te Njeriut", te drejta, qe per gazetaren tone, u evituan ne format me te pabesueshme dhe te pamoralshme, per nje Shtet te se Drejtes Europiane, Frances i mbetet nje "pikpyetje" e dyshimte, nje pikpyetje, ndaj ketij vendi, (dikur te lavdishem e plot sharm, deri me sot) ishte "stigmatizim" i provokuar nga Franca, vete!

Kjo "pikepyetje", do te jete "me e padeshirueshme" nga francezet, se sa vete jeta e e nje njeriu, (ne kete rast), jeta e gazetares shqiptare, Seferina Serani, te cilen disa "franceze fallco" po perpiqen ta vrasin. Kjo do te perbeje "turp" Internacional, nga ku Franca, duhet te mare parasysh nje thenie shqiptare, "Jep 100 te hysh ne valle, jep nje mije, e nuk del dot".

Njerez, nese deshironi nje shoqeri te tille (ku shpifja te dominoje), mbi ndershmerine dhe moralin, "mos e firmosni" kete peticion!

Nese deshiron (te mos jesh) edhe ti, nje viktime e kesaj "jashtqitjeje Kombetare", ku sic i themi ne Shqiperi, "ulen malet, te ngrihen halet" Firmose peticionin, i sherben forcimit te se drejtes mbi intrigen dhe Drejtesise se vertete...!!!

Miqesisht, Ju falemnderit!

Ju lutem, firmoseni kete PETICION.

Kujdes: nese ju del, ndonje tabele qe thote per nje "pagese", mos u shqetesoni, nuk ka lidhje me Ju, as me xhepin tuaj, injorojeni. Per Peticionin e gazetares, nuk ka nevoje te paguaj askush asnje qindarke!


http://lajm.co/seferina-serani-kjo-humaniste-e-hes...

******************************************

FRENGJISHT 8 FRENCH

Chers amis!

Nous voulons seulement une enquête politique de l'affaire, sans aucune hésitation (que cette enquête), de recommencer, sur la morale, le nom, l'activité et le professionnalisme de la journaliste Seferina Serani, publiquement, si c'est possible, par l'ONU. .

La journaliste albanaise, Seferina Serani, (elle n'hesite pas) , pour cette enquête publique, d'etre "mise en cause" devant la loi Français en son nom!

Elle ne participe pas àucune affaire corrompue ou à des activités «suspectes» qui nuisent à l'ordre public, mais tout au contraire.

La journaliste Seferina Serani a mis sa vie à un risque imminent, pour sauver 23 vies de personnes (en Grèce) qui se trouvaient passageres dans un autobus, "pris tous "otege", par les terroristes albanais" sous la menace des armes "Kallshnikov" Les deuw terroristes ils ont "détourné" l'ensemble du bus, demandant une «récompense» de la police grecque (1, millions d'euros) pour les "libérer". Les details, esur place.

http://lajm.co/seferina-serani-kjo-humaniste-e-hes...Share for Success

Comment

1415

Signatures