Eyüp Özer 0

Ergun Aydınoğlu'nun YTÜ mezunu öğrencileri

34 people have signed this petition. Add your name now!
Eyüp Özer 0 Comments
34 people have signed. Add your voice!
34%
Maxine K. signed just now
Adam B. signed just now

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne;
    
Bizler aldığı eğitimi tüm hayatına yansıtan, üniversitesine sahip çıkma sorumluluğunun bilincindeki Y.T.Ü. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunlarıyız. Üniversitenin tarihsel anlam ve görevinin her şeyden evvel özgürce düşünebilen; korkusuzca sorgulayabilen bireyler yetiştirmek olduğunu ve üniversitenin bu özgürleştirici tarihsel gelenek doğrultusunda yol alması gerektiğini düşünüyoruz.

Üniversitemiz öğretim görevlilerinden Özgür Sevgi Göral bir televizyon programında Kürt sorununun kurgulanmış, kışkırtılmış, yapay bir mesele olmaktan öte aslen sosyal kaynaklı gerçek bir problem olduğunu vurgulamıştır. Bunun üzerine üniversitemizin Fen-Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nde iki buçuk yıldır ders vermekte olduğu kadroya ataması, ilgili göreve yeterliliği bulunmadığı gerekçesiyle yapılmamıştır. Bu kararın yukarıda sözü geçen ideallerle bağdaşmadığı kanaatindeyiz.

Meslektaşının uğradığı haksızlık karşısında 17.10.2009 tarihli Taraf gazetesinde söz konusu uygulamayı eleştiren bir yazı yayınlayan bölümümüz hocalarından Yrd. Doç. Dr. Ergun Aydınoğlu ise ilgili yazısından ötürü maaşında kesinti cezasına çarptırılmıştır.
Bizler, derslerini ilgiyle takip etmiş; kendisinden mesleki bilgilerin ötesinde doğru düşünmeye ve doğru yaşamaya dair önemli bilgiler edinmiş öğrencileri olarak, Ergun hocamızın sadece öğrencileri için değil özgür bir üniversite için de bir değer arz ettiğini düşünmekteyiz. Bu yaşananların tekil deneyimlerin ötesinde 12 Eylül rejiminin mirası olan anti-demokratik üniversite kültürünün bir sonucu olduğunun farkındayız. Bu sebeplerden ötürü, bilimin ihtiyaç duyduğu özgür ve demokratik ortamın sağlanması için üniversite ve bilim insanları üzerindeki bu baskı ve sindirme politikasından vazgeçilmesi gerektiğini ısrarla vurguluyoruz.

Ergun Aydınoğlu’nun YTÜ mezunu Öğrencileri

Links


Share for Success

Comment

34

Signatures