Marina Ektova 0

Speaking Clubs on the campus of USB / Konverzační Kluby na kampusu JČU

30 signers. Add your name now!
Marina Ektova 0 Comments
30 signers. Almost there! Add your voice!
95%
Maxine K. signed just now
Adam B. signed just now

Verze v českém jazyce viz dole hned po anglické.

Greetings to all Czech and International students at University of South Bohemia in České Budějovice. Do you really want to speak languages? Need to practice conversation but don't have a partner? Is speaking a foreign language a challenge for you and do you need to improve your conversational reactions?

Many of us have English as a second/foreign language and study other languages as well. The best way to improve your language skills is regular speaking. That’s why we are asking our university to support our willingness to learn languages by organizing Speaking Clubs on the campus of USB for various languages including English (and Czech for International students) with special guests such as native speakers for each language group.

Thank you for your time, have a nice day!

Zdravím všechny české i zahraniční studenty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Chcete opravdu mluvit jazyky? Potřebujete si procvičovat konverzaci, ale nemáte parťáka? Je pro vás mluvení v cizím jazyce výzvou a potřebujete si zlepšit schopnost reagovat?

Mnozí z nás mají angličtinu jako druhý/cizí jazyk a zároveň studují další jazyky. Nejlepší způsob, jak si procvičit jakýkoli jazyk, je konverzace. Proto žádáme naši univerzitu, aby podpořila naši ochotu učit se jazyky pořádáním Konverzačních Klubů na kampusu JČU pro různé jazyky včetně angličtiny (a češtiny pro zahraniční studenty) se speciálními hosty, jako jsou rodilí mluvčí pro každou jazykovou skupinu.

Děkuji za Váš čas a přeji hezký den!

*K vytvoření této petice byly použity některé informace z tohoto zdroje: https://andreatousova.cz/speaking-club/

Share for Success

Comment

30

Signatures