
SPASIMO RIJEKU UGAR


Vlade Federacije BiH i Republike Srpske donijele su odluke o zajedničkoj izgradnji hidrocentrale na rijeci Ugar. Radovi su već počeli. Ostalo je još da se Vlade dogovore gdje će biti sjedište kompanije koja će izvoditi radove.
Udruženje/Udruga Jajčana "Vodopad", Udruženje/udruga sportskih ribolovaca „Zlatovčica“ Jajce, Planinarsko društvo „Ćusine“ Jajce te planinari iz Travnika, pokreću na Svjetski dan zaštite voda (22. mart/ožujak), potpisivanje Peticije kojom se zahtjeva od obiju vlada, zatim Vijeća ministara, Skupštine BiH i Elektroprivreda BiH i HZ HB obustavljanje izgradnje Hidrocentrale na rijeci Ugar. Potpisivanje će početi na Plivskom jezeru 20. marta/ožujaka, a nastavit će se u gradovma Jajcu i Travniku, te na internetu.
Rijeka Ugar je duga oko 45 kilometara, od toga na kanjon, koji se ubraja među najdublje u Europi, otpada 17 kilometara koji bi u potpunosti bio potopljen ako se ne odustane od izgradnje hidrocentrale.
Jer, odlučivanje u sudbini rijeke Ugar ne može biti ekskluzivno pravo dviju vlada i Elektroprivrede, nego se mora čuti i nepristrasna riječ nauke, kao i svih građana, ekologa, sportskih ribolovaca, planinara.., jer se radi o biti ili ne biti nacionalnog bogatstva koje je vlasništvo svih građana BiH.
Izgradnjom hidrocentrale na rijeci Ugar investitori bi pribavili trenutno brzu zaradu, ali šteta po sve nas i buduće generacije bila bi trajna. Ostali bi smo bez jednog od najlješih kanjona u BiH, čime bi bilo zauvijek uništeno jedinstveno hidro-geomorfolško i biloško nasljeđe. Nestale bi neke edemične i autohtone vrste flore i faune. Tu nema govora o jeftinoj struji, s obzrom na to kakva se nepopraviva šteta trajno nanosi prirodi i svima nama, kao dijelu te prirode.
I Ugar, kao i druge rijeke i čitavu prirodu smo naslijedili od naših predaka, a naša je obaveza da ih očuvane ostavimo našoj djeci i unucima.
Nažalost, uništavanje rijeke Ugra počelo je u proteklim decenijama, a ubrzano se nastavlja poslije zadnjega rata neadekvatnim prostornim uređenjem, nebrigom za prirodu i njene rijetkosti. Voda rijeke Ugar je toliko zagađena da je u velikoj mjeri devastirana vodena flora i fauna - zašto ekolozi i sportski ribolovci najviše krive Sportsko-rekreacioni centar Babanovac, koji je ispuštanjem neprečišćenih otpadnih voda u rijeku Ugar, uz izraženu zagađenost organskim tvarima, nitratima te fosfatima iz sredstava za pranje i čišćenje, pričinio pravu ekološku katasrofu. Rijeka Ugar je ostala bez jedinstvenih autohtonih vrsta lipljena, pastrmke i mladice.
Pametnom politikom revitalizacije, očuvanja i unapređenja prirodne okoline, plemenite vrste salmonida možemo vratiti Ugru. Ali, ako ne spriječimo gradnju hidrocentrala, kanjon Ugra ćemo izgubiti zauvijek, a prirodna mrijestilišta pastrmke, lipljena i mladice će biti nepovratno uništena te će se time dovesti opstanak ovih vrsta i u već postojećoj akumulaciji Bočac.
Moramo istaći da slična pojava može nastati i na rijeci Vrbas i njenim pritokama, potoku Šedinac i rijeci Rika, s obzirom na postojanje planova za izgradnju ustava/brana i na ovim vodotocima.
Imajući sve to u vidu, obraćamo se građanima, ekološkim pokretima, sportskim ribolovcima, planinarima, svim poklonicima zdrave prirode da svojim potpisima na ovu Peticiju energično zahtijevaju obustavu gradnje hidrocentrale u kanjonu Ugra kako bi taj prirodoni dragulj bio zauvijek sačvan.
Udruženje/Udruga Jajčana "Vodopad" ,
Udruženje/udruga sportskih ribolovaca „Zlatovčica“ Jajce,
Planinarsko društvo „Ćusine“ Jajce.
Comment