hosein kk

PHD-VAM-CAMPAIGN

hosein kk
3903 signers. Almost there! Add your voice!
79%
Maxine K. signed just now
Adam B. signed just now

بسمه تعالی

ضمن عرض سلام خدمت دانشجویان و فارغ التحصیلان دکتری حاضر در گروه و کانال؛

نامه مطالبات با مضمون زیر برای امضای الکترونیک و پیوست به نامه مکاتبات با کلیه تصمیمگیران نظام آموزش عالی کشور تهیه و تنظیم شده است

افزایش جذب دانشجویان به صورت بی هدف و غیر متناسب با نیاز جامعه در دانشگاه­ها تا چند سال پیش مختص مقاطع کارشناسی و ارشد بود. متاسفانه طی سال­های اخیر این افزایش بی­رویه به مقطع دکتری نیز سرایت کرده است. قبل از سال 92 دانشجویان دکتری پژوهانه­ی بلاعوض؛ که حق مسلم دانشجویان دکتری­ست؛ دریافت می­نمودند اما افزایش ظرفیت پذیرش در این مقطع، منجر به عدم توانایی حمایت مالی از دانشجویان دکتری شد و از سال 92 به بعد دانشجویان دکتری از کمترین حقوق خود محروم ماندند.

فاجعه اصلی­تر این است که افزایش بی رویه­ی جذب دانشجوی دکتری منجر به اشباع بازار کار مرتبط با رشته تحصیلی گردید در حالی که هر دانشجوی دکتری پس از 10 سال تحصیل؛ یک متخصص با توانمندی­های بسیار است که ضروری­ست مسئولین برای به­کارگیری این متخصصان در جهت پیشرفت کشور برنامه­ای داشته باشند یا دست کم بدون دردسرهای بیشمار سرمایه­ای جهت استفاده از علم وی در اختیارش قرار داده شود.

قشری که در ارائه آمار رشد پیشرفتهای علمی و فرهنگی در صدر لیست و در میزان ذینفع بودن در انتهای لیست قرار دارد، قشر دانشجویان و فارغالاتحصیلان بلاتکلیف دکتری وزارت علوم، "سربازان خط مقدم تولید علم و بومیسازی فناوری" و سرمایههای ارزشمند از کمترین حق قانونی خود نیز بیبهرهاند.

ما امضاء کنندگان این نامه درخواست میکنیم با همهی آن توان، تعهد و حساسیتی که از کلیه تصمیمگیران نظام آموزش عالی کشور سراغ داریم، در جهت رفع آینده کاری مبهم و یأسآوری که در انتظار دانشجویان و فارغالتحصیلان مقطع دکتری تخصصی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده، اقدامات زیر را مبذول فرمایند:

در درجه­ی اول برنامه ریزی دولت برای بکارگیری فارغ التحصیلان دکتری و تضمین آینده­­ی شغلی.

درجه­ی دوم بازگشت حقوق درخور و شایسته دانشجویان دکتری متناسب با تورم اقتصادی موجود بصورت ماهانه،

و درنهایت لزوم کاهش ظرفیت جذب دانشجوی دکتری؛ که راهکاری­ست بدیهی و ضروری برای نجات از بحران موجود.

امید است به یاری خداوند و پیگیری موثر شما تصمیمگیران نظام آموزش عالی کشور به زودی شاهد گشایش در اشتغال فرزندان این مرز و بوم و رفع دغدغه مالی و آینده کاری مبهم بهعنوان آفتهای مهم نظام آموزش عالی باشیم.

باشد که شاهد تحولی امیدبخش در جامعه­ی علمی کشور باشیم.

با تشکر

کمپین دانشجویان و فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه های دولتی

آدرس کانال:

@WeAreHere_All_PhDstudent

Share for Success
3901

Signatures