Lurish language

m. Lur
Anonymous 0 Comments
9 Signatures Goal: 3,000

شما حتما تابحال توهین به لرها و زبان لری را در رسانه های ایران دیده اید که هر روز زبان لری را رو به سقوط می برد و زبان 10 میلیون لر زبان را به سخره می گیرد . احسان کوشکی/ با سکوت در برابر فیلم ، سریال ، پیامک و بلوتوث های هدفدار تیشه به ریشه هویت و اصالت خود نزنیم . سلام بر دوستان و هموطنان عزیزم به خصوص هموطنان لر زبان در سراسر کشور پهناور و عزیزم ایران ! قصد من از نوشتن از این مطلب ، انتقاد و اعتراض به رویه نامطلوب و تبعیض آمیز رسانه به اصطلاح ملی ( شاید بهتر این است که بگوییم رسانه میلی ! ) و حتی شبکه های استانی مناطق لر نشین در برخورد با قوم کهن و متمدن « لر » است .

بی شک این قلم تنها منعکس کننده افکار بنده نیست بلکه سعی دارد که نماینده ای شایسته برای تمام طوایف « لر » اعم از بختیاری ، لر ، لک و . . . باشد و صدای ( یا بهتر بگویم فریاد ) اعتراض این قوم را به گوش مسئولین و حتی مردم برساند . به مطلب اصلی می پردازیم .

شاید با توضیحات گفته شده در بالا هدف از این نوشتار روشن شده باشد . که چیزی جز « انتقاد و بلکه اعتراض » به سریال ها و فیلم های سینمایی سخیف ، سطحی و بی محتوای رسانه ملی ! نیست . منظور همان سریال ها و فیلم هایی است که در آنها نقش هایی از قبیل کارگر ، مغنی ، دزد ، یاغی ، عقب مانده ، بی فرهنگ و . . . تماما و دربست به کاراکترهایی تعلق دارند که به زبان شیرین « لری » صحبت میکنند . جالب اینجاست که در همان فیلم و سریال های سخیف اگر شخصیتی والا مقام و متشخص وجود داشته باشد که اصالتا « لر » باشد ، نه تنها لری صحبت نکرده بلکه به گونه ای وانمود میکنند که گویی شخصیت مذکور از روز اول در ولایات « فارس زبان » به دنیا آمده و زندگی کرده و هیچ پیوندی با قوم متبوع خود ندارد .

آیا غرض و نیتی پلید در کار است ؟ از این دست فیلم و سریال ها متاسفانه بسیار است ولی ما به چند تای آنها که اخیرا پخش شده اند می پردازیم :

1- فیلم سینمایی « چند میگیری گریه کنی ؟ » ، کاراکتر کارگران داخل قبرستان 2- سریال « خوش نشین ها » که اخیرا پخش آن از تلویزیون به پایان رسید ، کاراکتر کارگران داخل پارک 3- سریال « ستایش » که در حال پخش از شبکه سوم سیماست ، کاراکتر سرباز خرم آبادی داخل ماشین طاهر فردوس که با سیاه نمایی مذبوحانه ای سرباز مزبور را « زیر آب زن » و « خبر چین » جلوه دادند که این نیز به ساده لوحی قوم لر تعبیر شد . 4- سریال « فاصله ها » ، کاراکتر معروف « یاور» که علی رغم لر نبودن حاضر به ایفای آن نقش کذایی شد و اعتراضات زیادی را برانگیخت . این کاراکتر بیشترین اهانت ها را نسبت به قوم بزرگ و متمدن لر روا داشت و علی رغم اعتراضات وسیع مردم لر اما متاسفانه مسولین صدا و سیما و عوامل تهیه کننده فیلم مذکور این عمل زشت و ناپسند خود را ادامه دادند . شاید ذکر خاطره ای که برای نگارنده اتفاق افتاد خالی از لطف نباشد : تابستان امسال و در اثنای پخش سریال فاصله ها به دعوت اقوامی که تهرانی الاصل هستند به آنجا سفر کردم . در آن مدت که بنده به عنوان مهمان در آنجا حضور داشتم یکی از دوستان خانوادگی اقوام من آنها را به صرف شام در منزل خود دعوت کرد . بنده نیز به حکم اجبار همراه آنان به مهمانی مذکور رفتم . بعد از صرف شام و زمانی که گرم صحبت بودیم میزبان با متلک گویی های مداوم خود به بنده سعی در عقب افتاده نشان دادن هویت و اصالت مرا داشت که با پاسخ های قاطع و سنجیده بنده به اشتباه خود پی برد . سپس سخنی بر زبان آورد که نشات گرفته از تبلیغات منفی صدا و سیما علیه لرها بود . سخن وی که باعث ناراحتی خاطر عمیق بنده شد ، این بود : « خیال میکردم که شما ( لرها ) همگی مانند « یاور » هستید .»

منظور از نقل این خاطره نشان دادن عمق نفوذ تبلیغات صدا و سیما بر آحاد مردم جامعه است . در این میان آن چه جالب و در عین حال عجیب به نظر میرسد شباهت های بسیاری است که میان کاراکترهای لرزبان به چشم می خورد که از آن جمله اند : 1- همه این افراد از قشر ضعیف و تنگدست جامعه نشان داده می شوند . 2- همگی ساده لوح نشان داده می شوند . 3- همگی متصدی شغل های کاذب و علی الخصوص کارگری هستند . 4- و جالب تر اینکه همگی آنان در حال خواندن آهنگ زیبا و دلکش « بارو ، بارو » هستند ! مغرضان اخیرا در کنار رسانه عریض و طویل تلویزیون به رسانه های جدید تر مانند بلوتوث و به خصوص پیامک روی آورده اند .

از اینجاست که ما باید دست به کار شویم و اعتراض و اتحادمان را در رابطه با این همه توهین ابراز کنیم و از توهین های آینده جلوگیری کنیم. اگر با جلوگیری از توهین به قوم دیرینه ی لر موافق هستید در زیر یک امضا کنید.

یک امضا هم تاثیر دارد

Sponsor

loor.ir

Links

http://ibnanews.com/vdch.znqt23nv6ftd2.html

http://boyernews.com/archives/2537

http://loor.ir/News.asp?nid=5446&ln=fa

Comment

9

Signatures

 • 4 years ago
  masoud Iran, Islamic Republic of
  4 years ago
 • 4 years ago
  schadegan Iran, Islamic Republic of
  4 years ago
 • 5 years ago
  mehrdad jamali Iran, Islamic Republic of
  5 years ago
 • 5 years ago
  hami Iran, Islamic Republic of
  5 years ago
 • 5 years ago
  bla Iran, Islamic Republic of
  5 years ago
 • 5 years ago
  bseda Iran, Islamic Republic of
  5 years ago