کمپین پیگیری انتقال صنایع غذایی به زیرمجموعه وزارت بهداشت

745 people have signed this petition. Add your name now!
745 people have signed. Add your voice!
8%
Maxine K. signed just now
Adam B. signed just now

عنوان نامه:

درخواست های متخصصین، مسئولین فنی و مدیران کنترل کیفیت صنعت غذا در جهت بهبود اوضاع نابسامان موجود

خدمت وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشكي، جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی

با سلام و احترام

بر کسی پوشیده نیست که یکی از راه های مهم تأمین سلامت مردم جامعه، تولید غذای سالم و کنترل صحیح محصولات غذایی کارخانه های مولد است؛ چرا که کنترل محصولات غذایی و نکات بهداشتی توسط متخصصین فن، منجر به نیاز کمتر مردم به «مصرف مداوم و بی رویه» دارو و کاهش «هزینه های درمانی (با رقم800 هزار میلیارد ریال در سال)» خواهد شد. متولی چنین امری طبعاً وزارت بهداشت می باشد و کنترل تولید محصولات هم بر عهده فارغ التحصیلان صنایع غذایی و سایر مسئولین فنی شاغل در این صنعت است. وابستگی حقوقی و مالی مسئولین فنی و کنترل کیفی به کارخانجات، اختیار قانونی جلوگیری از تولید ناسالم و گزارش تخلفات و تقلبات را به دلایل بسیاری (از جمله اخراج یا قطع رابطه کاری، تهدید و تهمت و توهین های غیر قابل اجتناب و همچنین محدود و غیر قابل تحمل ساختن شرایط کاری از طرف برخی از کارفرمایان یا پرسنل متبوع) سلب کرده است. نکته مهم دیگر، چینش این رشته در زیر مجموعه کشاورزی است که در سال 1368 سرفصل های آن در وزارت علوم تصویب شده ولی برخلاف وزارت بهداشت، متناسب با این سرفصل ها، برای فارغالتحصیل ها، برنامه ای جهت نظارت صحیح و همه جانبه بر تولید و مصرف غذا تدوین نشده است؛ به طوری که امکان اشتغال مناسب و در شأن این رشته و گسترش صنعت تولید و عدم وابستگی به کالاهای غذایی خارجی، بدون هیچ گونه طرح و برنامه ریزی، صورت نگرفته است. از طرفی تغذیه مردم ایران بطور کاملاً محسوس، از الگوی درستی تبعیت نمی کند و بیماری های ناشی از آن به شدت افزایش یافته است. علت این مهم را می توان در ارتباط با مصرف نا آگاهانه مواد غذایی و تولید محصولات ناسالم که عمدتاً با هدف عمده ارزش افزوده برای تولیدکنندگان ناآگاه است جست و جو نمود. بررسی اجمالی پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی گواهی بر این ادعاست. با استغاثه صمیمانه از وزیر محترم وزارت بهداشت و مسئولین ذیربط در جهت نیل به بهبود شرایط نابسامان موجود، پیشنهادات و درخواست های ذیل که به منظور بهبود شرایط تولید، اشتغال و در نهایت ارتقای صادرات، عنوان گردیده که با پیوست امضاء از سراسر کشور تقدیم می گردد، استدعا داریم که جهت سربلندی فرزندان تحصیل کرده ایران، با موافقت در بازبینی شرایط کاری و معیشتی ایشان در جهت تضمین سلامت تمامی آحاد جامعه با تأمین استقلال مالی و نظارتی ایشان، همانند برنامه سلامت شما در دولت قبل، گامی در جهت پیشرفت جایگاه جمهوری اسلامی ایران برداشته شود:

  • ایجاد نظام رتبه بندی (مشابه سازمان نظام مهندسی) برای مسئولین فنی و مدیران کنترل کیفی (براساس تجربه، مدرک و ...) و صدور مهر و پروانه معتبر برای آن ها و مقایسه و همسطح سازی حقوق مسئولین فنی و مدیران کنترل کیفی صنایع غذایی با مسئولین فنی و مدیران کنترل کیفی سایر صنایع؛
  • جلوگیری از پرداخت مستقیم حقوق مسئولین فنی و مدیران کنترل کیفی توسط مدیریت کارخانه با ایجاد سازوکاری خاص به صورت پرداخت به حساب سازمان نظارتی (غذا و دارو) به طوری که مبلغ دریافتی از کارخانه از طرف سازمان به مسئولین فنی پرداخت گردد تا امکان فساد، تهدید موقعیت شغلی و تولید غذای ناسالم به حداقل برسد.
  • ضرورت تفکیک بخش غذا از دارو (در سازمان غذا و دارو) و ایجاد آژانس (سازمان) ایمنی غذایی در جهت دیدگاه و عملکرد تخصصی تر و استفاده از متخصصان غذا در این سازمان (باتوجه به اینکه همواره معاون غذا و دارو و همچنین مدیرکل نظارت بر مواد غذایی از داروسازان، پزشکان و دامپزشکان بوده اند).
  • ضرورت ادغام بخش نظارت بر مواد غذایی سازمان استاندارد با سازمان ایمنی غذایی جهت تقویت نظارت و پرهیز از موازی کاری و اتلاف زمان، هزینه و نیرو
  • ü انتقال رشته صنایع غذایی از وزارت علوم به وزارت بهداشت، حذف گرایش های مربوط به صنایع غذایی از سایر رشته ها (شیلات، علوم دام و باغبانی در مهندسی کشاورزی) به دلیل نبود دیدگاه علمی و تخصصی در آن ها
  • تدوین و اجرای طرح کارورزی برای فارغ التحصیلان این رشته با در نظر گرفتن نقش آن در بحث سلامت (مشابه طرح کارورزی در برخی از رشته های وزارت بهداشت).

تعداد بالای شرکت کنندگان در حمایت از این مقوله، نشان از اهمیت آن داشته و پیشاپیش هر گونه همکاری و آمادگی جهت پیگیری را خدمت شما اعلام می داریم. امضای درخواست کنندگان به پیوست تقدیم می گردد.

تقدیم با احترام و امتنان فراوان

از طرف جمعی از دانش آموختگان

رشته مهندسی کشاورزی-صنایع غذایی،

مسئولین فنی و مدیران کنترل کیفیت فعال در واحدهای تولیدی و بازرگانی صنایع غذایی سراسر کشور

رونوشت:

دفتر ریاست جمهوری

نمایندگان محترم مجلس

لینک امضای نامه:

https://www.ipetitions.com/petition/foodcampin2017

لینک دعوت به گروه:

https://t.me/joinchat/AAAAAEOTKpxMcoVSnmAnQQ

لینک کانال:

https://telegram.me/foodcampaign

Share for Success
745

Signatures